vineri, 11 octombrie 2019

Nevoia sau placerea de a zbura cu low-cost?




De ce sa alegi o companie low-cost in defavoarea uneia cu zbor de linie/charter ? Pai eu zic ca depinde de situatie, si mai ales de finante. Daca mergi intr-o calatorie de afaceri  si ai nevoie de bilet rapid, poti apela fara probleme la o companie low-cost sau daca ai de parcurs un zbor indelungat ai nevoie de confort, apa si ceva de rontait in timpul drumului, sau poate pleci in vacanta/city break si bugetul poti sa il folosesti pentru  orice altceva iti trece prin cap, daca alegi low-cost.
Avantajele unui zbor low-cost  :

  • ·         Pret avantajos, cu toate ca depinde de momentul achizitiei, daca e prea din scurt, sau intr-o perioada aglomerata, este un pic exagerat ( avantaj si dezavataj in functie de momentul achizitiei)
  • ·         Personal  amabil, cum sa fie altfel, daca toate cursele sunt scurte 
  • ·         Zboruri directe din orasele care dispun de aeroport in Romania catre Europa
  • ·         Unele companii iti ofera discounturi daca te inscrii ca membru calator, poate fi un real avantaj pentru cei care calatoresc des

Dezavantaje

  • ·         Scaunele nu iti ofera foarte mult confort, chiar daca ai o cursa scurta ( 2-3 ore), tot resimti amorteala din picioare, si faptul ca stai cu genunchii lipiti de scaunul din fata nu ajuta
  • ·         Nu iti ofera nici o gusturica, nu este un must ( necesar/obligatoriu), dar ar fi binevenit
  • ·         Se schimba mai mereu politica privind bagajul de mana, si te poate lua prin surprindere o suprataxare daca depasesti limita impusa de companie

Listele pot continua, dar ma voi rezuma la ceea ce am scris pana acum.

Daca ai totusi nevoie sa gasesti trolere ieftine sau trolere copii, pentru o calatorie in aer, de placere sau de nevoie, dar nu ai apucat sa te informezi asupra detaliilor legate de bagaje, iti voi recomanda un site unde poti sa gasesti tot ce ai nevoie pentru o calatorie fara probleme.
Important este, indiferent cu ce fel de companie alegi sa zbori, sa ajungi in siguranta la destinatie ( cred ca toti ne dorim asta, chiar daca nu o spunem prea des) si sa fie cat mai amabili cei care fac parte din personal.
In plus, de cele mai multe ori, avem aceeasi priveliste de la geamul avionului, cerul si norisorii, asa ca hai sa ne bucuram de fiecare ocazie de a zbura.



Articol scris pentru SuperBlog 2019

Sursa foto : arhiva personala


luni, 7 octombrie 2019

O cursa inedita


 

 

Am iubit dintotdeauna masinile, viteza si o sa le iubesc mereu, indiferent de varsta. Cred ca undeva in ADN-ul meu este o particica dedicata vitezei si andrenalinei curselor. Se datoreaza tatalui meu, fost ciclist, campion de mai multe ori decat imi amintesc. Am participat la cursele de ciclism inca de mica ( pe margine), unde am simtit viteza trecandu-mi prin fata ochilor si pe langa urechi, ca un vuiet al dorintei de a ajunge la linia de finish pe locul intai.
Mai mare fiind mi-am luat permisul de conducere si atunci au inceput cu adevarat sesiunile de adrenalina, duse la extrem, poate am fost inconstienta, dar cand masina pe care o conduci este o extensie a ta, totul este posibil.

Povestea interesanta a inceput cand am fost invitata sa particip la circuitul de la Nurburgring, celebrul circuit din orasul Nürburg, Renania-Palatinat, Germania. Circuitul a fost construit in anii 1920, in jurul satului si castelului medieval din Nürburg, din muntii Eifel. Pilotul de Formula 1 Sir John Young Jackie Stewart  a fost atat de impresionat de circuit încat i-a dat numele pe care probabil ca nu-l va pierde niciodata: Green Hell (Grüne Hölle).




Cum am ajuns sa fiu invitata la un astfel de circuit?  Era un concurs pe un site de socializare, lansat de Honda Romania si suna cam asa : „ Vrei sa testezi noua Honda Civic Type R?„ , eu am zis „ BINEINTELES!”, doar nu mai stateam pe ganduri si uite-ma cum am castigat posibilitatea sa fiu pilot pentru o zi si mai mult decat atat, sa imi aleg copilotul. Pe cine sa aleg? Pe cine? Pe nimeni altul decat Dani Otil, pasionat de curse si de masini. Noi ne stiam de la o actiune caritabila off-road, unde am impartasit intamplari din viata de zi cu zi, la uimitorul foc de tabara, menit sa sarbatoreasca finalul fericit al actiunii. L-am sunat si a acceptat imediat sa ne intalnim sa facem planul de bataie pentru cursa ce urma sa vina.
Mai mult decat entuziasmata, am ajuns in showroom si m-am uitat la modelele Honda, dar tot Type R mi-a rapit inima, asa ca am intrat in masina, am pornit-o si hai sa mergem la antrenamente, in Germania.




Masina aceasta a fost creata pentru a fi sportiva, dar se poate printr-o simpla apasare de buton sa o duci in modul comfort intr-o drumetie de oras.


Cu dublu ADN sportiv, si un copilot pe masura, ne-am preluat pozitiile in masina, apropo scaunele sunt proiectate ca pentru o masina de curse, si mai sunt si rosii, culoare vitala, considerata datatoare de putere, inrudita cu focul, simbolizeaza iubirea, poate chiar iubirea pentru viteza, de aici si dorinta crescuta de a castiga, provocarea fiind sa doboram recordul de viteza.




Aer curat, motoare turate, centurile puse si pornim VRUUUUM !!
Trecerea de cateva secunde la o viteza de 100 km/ora ne-a facut pe amandoi, mai mult pe mine, sa simtim cum creste viteza sangelui prin vene in acelasi timp in care masina accelera pe pista. In fata noastra o alta masina, o depasim fara probleme, si acceleram. Vremea tinea cu noi, cativa norisori, fara urme de intemperii. Creste viteza, creste andrenalina, schimb vitezele cu o usurinta de nedescris, parca asta faceam de o viata, curse si doar curse.
Ceea ce vazusem in brosura celor de la Honda : „Proiectat pentru performanță, alura
puternică este impresionantă și funcțională. Fiecare linie sculptată, impreună cu detaliile aerodinamice contribuie la optimizarea fluxului de aer și mărirea forței deportante, oferind
manevrabilitate imbunătăţită şi stabilitate la viteze mari. “ s-a dovedit a fi adevarat, fiecare cuvintel.


Am simtit cum masina devine extensia mea, cum sentimentul ca imi citeste gandurile este din ce in ce mai real, pe masura ce Dani imi spunea ce am de facut, totul era un vis, un vis devenit realitate, eu intr-o super-masina intr-un circuit, de Formula 1, asa simteam cu fiecare por al meu, care tresarea la turatiile motorului, fara sa ma intrebe daca pot sa traiesc la extrem aceasta experienta extraordinara.




Dintr-o data s-a innorat, lumina perfecta pentru condus s-a stins, cineva a acoperit cerul cu nori de furtuna, si zbang un tunet de toata frumusetea a acoperit zgomotul motoarelor. A inceput sa ploua, dar motorul nostru de “doi litri, patru cilindri VTEC TURBO si o putere de 320 CP” se supunea dorintei mele de a depasi recordul, chiar si cu o vreme mohorata.
Am adaptat viteza, norocul nostru ca am facut-o la timp, pentru ca in fata noastra am vazut cum a zburat o masina, lovita de zidul de protectie, cand pilotul a pierdut controlul, eram la un pas sa dansam si noi pe pista, dar cum copilotul meu are experienta indeajuns de multa, mi-a dat indicatiile corecte si am stabilizat honduta imediat.

Am ajuns la final victoriosi, inca tremurau firele de par de atata adrenalina produsa in doar cateva minute, doar ca mintea mea le-a perceput ca fiind ore fara final. Intorsi acasa, fiecare la casa lui, bucuroasa, cu sentimentul ca inca sunt la volan si apas acceleratia, am cautat pe internet Honda Civic de vanzare, si am observant ca pretul oferit pentru calitate premium si confort maxim, este corect, asa ca m-am hotarat sa aleg modelul testat in cursa, mi-am ales cea mai frumoasa masina Honda Civic Type R.

Articol scris pentru SuperBlog 2019

Surse poze : https://hondatrading.ro/modele/noul-civic-type-r/
                     https://www.tripadvisor.co.uk

sâmbătă, 5 octombrie 2019

 O întalnire
 ...cu moda

Începuse toamna,  era octombrie  ce-i drept, dar parcă anotimpul culorilor pastelate  abia işi croia drum prin parcuri şi suflete.  Aşa cum spunea Albert Camus,  Toamna este o a doua primăvară, când fiecare frunză e o floare. “ şi cum primăvara renasc toate plantele şi pământul işi reintră în forţe, aşa şi iubirea dintre doi necunoscuţi se infiripă în toamna noastră.

 Tendinţa toamnei este să schimbe aspectul culorilor pe care le vedem zilnic, în drum spre locul de muncă, sau la o plimbare relaxantă in parc, aşa şi moda işi schimbă tendinţele în funcţie de anotimp sau sezon, sau revin aşa cum revin anotimpurile la timpul potrivit.

Întalnirile aranjate nu mai sunt la modă, cu toate acestea încă se practică. În povestea noastră, el este angajat la o firma de IT, pe când ea lucrează in vânzări. Obiceiurile lor total diferite, au câteva aspecte în comun, ceea ce îi va aduce impreună, poate pentru tot restul vieţii lor.
Întamplarea a facut sa fiu prezentă la o mică discuţie dintre cei doi, fiind băncuţele apropiate şi curiozitatea maximă (am tras cu urechea), vizibil că erau la prima întalnire, ea negăsindu-şi locul, se fâstâcea, el străduindu-se sa iasă bine, nu am putut să nu observ botinele pe care le-a ales pentru această întalnire şi geanta asortată, atât ieşirii cât şi lui, care avea o pereche de blugi şi un palton potrivit orelor de plimbare din seara târzie. Erau amândoi ca scoşi din revista de la marile case de modă. Această tendinţă a modei am mai vazut-o, mi-a plăcut cum au asortat toate obiectele vestimentare, atât el, cât şi ea, pot spune ca este trendul meu favorit. În comparaţie cu tendinţa din moda masculină, de a alege blugi sau pantaloni cu vedere la gleznă, aşa nu!

Pare-mi-se s-a aprins o scânteie între cei doi, m-am retras, adică am hotărât să îmi continui plimbarea, dar nu înainte de a-mi imagina filmul poveştii lor. Îmi place ce am vazut, doi oameni care păreau complet diferiţi, mai mult decât potriviţi atât în stilul vestimentar, cât şi în modul de gândire, trimişi la o întalnire oarbă, au trecut peste obstacolul stânjenitor de început cu un subiect la modă, moda.

Dacă tot am tras cu urechea, am aflat că cei doi îsi comandau haine online, chiar şi cele de pe ei, erau achiziţionate de la acelaşi magazin online, aşadar răspunsul este online pentru acest tip de articole vestimentare. Fără să îmi dau seama, deja căutam site-ul în timp ce ei vorbeau, am descoperit peste 300 de branduri internaţionale de top, incluzând mărci foarte populare şi cunoscute.

Articol scris pentru SuperBlog 2019

joi, 26 septembrie 2019

 Zi de noiembrie


Bate vantul rece

Pe a mea carare,

Timpul nu mai trece!

poate mi se pare...



Inima te vrea

Noapte de zi si zi de noapte

Te rog nu pleca!

Te vrea fara incetare!



Atat de mult te-am asteptat

Gandindu-ma la tine,

Si-acum pare-mi-se ai plecat

...dar oare fara mine?



Sufar si plang de dorul tau

Te-astept sa imi revii

Nu ma lasa in acest rau

Poate ma vei iubi...



Sa mergem amandoi,

Sa fim intotdeauna!

Sa fim completi doar pentru noi,

Sa fim cum este luna!



Si astept sa te intorci,

Sa-mi stai in brate,

Si ca o mata sa imi torci...

Tinandu-ma in brate!



aceasta poezie a fost scrisa intr-o zi de noiembrie, cu ceva ani in urma, de aceea imi rezerv dreptul de autor :)

Gandul zilei 


Era miezul zilei, eram in drum spre casa, intr-un tramvai, aproape nou, sau asa mi s-a parut, eram obosita de la raceala capatata recent, si cred ca albastrul tramvaiului m-a facut sa cred ca e nou, poate era prea gol. M-am trezit cand am auzit o cucoana care tipa la o copilita, nu avea mai mult de 12-13 ani. Fata statea pe un scaun si respectiva langa, in picioare, si urla : " de ce stai asa? nu te-a invatat ma-ta sa stai frumos pe scaun? Stai frumos!! " .
Copila nu i-a raspuns urat, dar nici politicos, doar " Nu vreau!" si cauta ajutor cu privirea in apropiere.
Va spun sincer ca fata nu statea urat pe scaun, nu era o pozitie necorespunzatoare, dar pana sa ma dezmeticesc si sa ma indrept catre cucoana, tramvaiul era deja in statie si ea a coborat  mandra de ceea ce a facut.
Am reusit in schimb sa vorbesc cu fetita si sa ii spun ca pe viitor sa nu bage in seama strainii si daca Doamne fere! simte ca e in pericol, indiferent de cat de mic sau mare pare, sa strige pentru ajutor !

Acesta a fost gandul zilei, m-a marcat un pic pentru ca nu am destul de atenta si nu am apucat sa reactionez asa cum imi doream, uitandu-ma acum la amintirea intamplarii!


Prezentare Kit Kräuter® AromaTherapie cu diffuser alb

Oferta : kit-ul este redus de la 394.93 lei la 239.99 lei, in plus vine la pachet cu o gama frumusica de  uleiuri esentiale, daca si tu il vrei, scrie-mi si te ajut cu cea mai mare placere!


"Kitul Kräuter® AromaTherapie cu diffuser alb contine:

- Aparat Aroma diffuser alb - capacitate pana la 50 ml apa, in care se toarna 2-4 picaturi din uleiul esential preferat pentru o sesiune de aromaterapie chiar la tine acasa. Dotat cu lumini de diverse culori, aparatul este potrivit inclusiv in masina, avand cablu USB .
- Cadou adaptor priza
-Uleiul de migdale pentru masaj Kräuter® este 100% pur, creat special inodor, pentru a putea fi aromat cu uleiul esential potrivit in functie de nevoie. Toarna 4-6 picaturi de ulei esential Kräuter® in sticla de ulei si bucura-te de un masaj terapeutic.
-Ulei esential de Lavanda BIO Kräuter® cu efect calmant, anti-depresiv si de relaxare musculara.
- Ulei esential de Lamaie BIO Kräuter® cu efect tonic si vitaminizant, potrivit in caz de raceli sau oboseala cronica.
- Ulei esential de Eucalipt Kräuter® cu efect antiviral si antireumatic.
- Ulei esential de Gardenie Kräuter® cu efect relaxant si antibacterian, potrivit in caz de dezechilibre cauzate de menopauza.
-Ulei esential de Pin Silvestru Kräuter®, dezinfectant, antiinflamator, in caz de tuse, nas infundat sau lipsa poftei de mancare.

Beneficii si efecte

STRESUL este unul dintre factorii principali ai bolilor sau starilor daunatoare psihicului si fizicului, din zilele noastre. Dar pana si stresul are un leac.
Aromaterapia este practica de a folosi uleiurile naturale extrase din flori, tulpini, frunze, radacini sau alte parti ale unei plante pentru a spori bunastarea fizica si psihica, prin inhalare.
Kitul Kräuter® AromaTherapie te ajuta sa iti creezi propriul tau spatiu de relaxare, oaza ta de bine, chiar la tine acasa. Cu ajutorul produselor Kräuter® AromaTherapie te vei bucura de efectele deosebite ale naturii pure, in spatiul tau personal, pe care il vei crea si aromatiza in functie de nevoile si dorintele tale.

Mod de utilizare

Se scoate capacul, se toarna apa in spatiul special dedicat din aparatul de aromaterapie, impreuna cu 2-4 picaturi din uleiul esential preferat, apoi se inchide capacul si se apasa butonul MIST. Se toarna 4-6 picaturi din uleiul esential preferat in uleiul de baza pentru masaj, pentru un masaj terapeutic.Termenul de garantie este de 24 de luni de la data cumpararii produsului (Lege nr. 449/2003)

Ingrediente

Esenta Lavanda BIO: Caprylic / Capric Triglyceride, Lavandula Angustifolia flower extract*, Limonene, Linalool. *from organic farming.
Esenta Lamaie BIO: Caprylic / Capric Triglyceride, Citrus Limon peel extract*, Citral, Linalool, Geraniol. *from organic farming.
Esenta Eucalipt: Caprylic / Capric Triglyceride, Eucalyptus globulus leaf extract, Limonene.
Esenta Gardenia: Caprylic / Capric Triglyceride, Gardenia florida extract, Linalool, Geraniol.
Esenta Pin Silvestru: Caprylic / Capric Triglyceride, Pinus Sylvestris leaf oil, Linalool, Geraniol.
Ulei de migdale pentru masaj: 100% refined almond oil. "

  (sursa : Life Care )

"București – orașul tinerilor activi pe piața muncii"


Daca esti tanar, ai intre 18 -35 de ani,  si nu ai un loc de munca, poti participa la proiectul Centrului Pentru Tineret al Municipiului Bucuresti ( pentru informatii suplimentare te rog citeste regulamentul proiectului ).

Poti beneficia de cursuri intr-un domeniu ales de tine, totul finantat de Primaria capitalei, mai apoi daca te vei angaja in domeniul studiat, poti sa primesti o subventie din partea primariei, suna bine, da?

Programul prezentat de centru este asa :

"
Primăria Municipiului București prin Centrul pentru Tineret al Municipiului București vine în ajutorul tinerilor cu vârsta cuprinsă între 18 – 35 de ani prin adoptarea și aplicarea unor măsuri de prevenire, atenuare si înlăturare a efectelor factorilor de risc specifici de natură socio-profesională, precum și combaterea șomajului în rândul tinerilor.
Programul ”București – orașul tinerilor activi pe piața muncii” reprezintă soluția noastră în vederea creșterii ratei de ocupare a forței de muncă în rândul tinerilor bucureșteni și minimizarea ratei șomajului. În atingerea scopului propus, prin derularea proiectului, un număr de 2000 de tineri vor beneficia de cursuri de inițiere, calificare, specializare sau perfecționare profesională și acordarea de stimulente în momentul angajării. Este de asemenea un aspect important în privința dezvoltării economico-sociale la nivelul capitalei.
Demarăm acest demers și ne propunem să sprijinim tinerii bucureșteni și proaspeții absolvenți de studii gimnaziale, liceale și superioare aflați încă în proces de formare, dezvoltare personală, perfecționare și integrare în piața muncii.
Într-o societate modernă aflată într-o continuă dezvoltare, tinerii reprezintă prioritatea noastră! "

Vrei mai multe informatii sau esti interesat/a de program, atunci intra pe site-ul CTMB !

(Sursa: CTMB )