luni, 23 septembrie 2019

Surpiza sotului !

Din cand in cand sotul meu imi mai face si surprize, cam rar ce-i drept, dar cand le face, le face!

Cum suntem amandoi pofticiosi si gurmanzi, s-a gandit la o reteta, s-o numim mexicana.

Nu am avut voie sa intru in bucatarie pe toata durata procesului de creatie pentru a nu deranja maestrul bucatar.

Asteptarea a luat sfarsit si iata rezultatul.





Sotiorul meu m-a surprins cu o portie savuroasa de tortilia prajita, nuggets de pui facuti in casa, ardei iute si crema de branza (a fost la un pas de a recrea celebrul sos de branza care il primeste pe chipsurile de la cinematograf).
Rhea - sora lui Ares


Manipulare la puterea a doua ?!? Da, nu era de ajuns Ares, asa ca am hotarat sa ii cautam o sora, o partenera de joaca si am gasit-o la Targoviste. Am dat sfoara-n tara ca ii cautam partener de joaca lui Aresica pe facebook si asa am ajuns la un anunt despre o catelusa frumusica, abandonata cine mai stie pe unde, salvata din adapostul public de catre niste oameni cu suflet mare.

Rhea a ajuns in familie in iarna anului 2018 si de atunci suntem o echipa...de puturosi ! Credeati ca se joaca toata ziua, pana obosesc si stau cu limbutele scoase? Asa credeam si eu, dar am dat tot de o puturoasa, comportament identic cu cel al lui Ares, nu iesim daca e frig sau daca ploua, cersit cu ochii umezi pana imi scapa bucatica din gura 😂.

Aventura nu s-a oprit aici, am avut si necazuri cu catelusa, deoarece nu fusese sterilizata bine in adapost, am constat ca a intrat in perioada "fertila" si a innebunit masculul pe langa ea. Toate s-au rezolvat cu bine datorita unui medic veterinat extraordinar, care dupa 3 ore de operatie a salvat catelusa de la o infectie mortala.

Acum e totul bine, am doi beagli in casa, unul mai putoare decat celalalt !

Ea este Rhea :


Ares - catelul minune

Ares a ajuns in viata mea  in 2016, avea 3 ani, era slabut, cuminte, ticalos, manipulator . Un ingeras de catel din rasa beagle. Auzisem numai lucruri rele despre beagli, ca sunt razbunatori, mancaciosi si foarte puturosi. ASA ESTE!  😂😂😂  Un razbunator, daca nu ii fac pe plac, gaseste el ce sa mai roada, sau imi scoate hainele din dulap ( cum a facut cand am plecat la mare fara el ), mancacios, dar cu pretentii, nu haleste orice, puturos este prea putin spus, eu nu am mai intalnit catel care sa refuze sa iasa la plimbare pentru ca este frig sau pentru ca ploua.

Il iubesc asa cum este pentru ca stie cand sunt trista, vine si se cuibareste langa mine  sau imi arunca jucariile lui, sau cand ajung acasa dupa o zi extenuanta si singura lui bucurie este ca m-am intors . Daca nu ati trait pana acum iubirea neconditionata , va recomand sa adoptati un beagle.

El este Ares :


Lumanari parfumate Mia Bella's


 De ce am ales sa colaborez cu Mia Bella's , respectiv Lumanari cu stil ( reprezentantul juridic din Romania) ? 
Ador parfumul de camera, betisoare , aromaterapie si cam tot ce tine de dorinta de a aduce un miros frumos in camera . Cred ca se intampla prin ianuarie, cand am luat legatura pentru prima data cu reprezentantul din tara , si singurul importator al acestor minunate lumanari .  Minunate pentru ca isi pastreaza mirosul emanat de la inceput pana la sfarsit !

pe scurt :

Lumanarile noastre sunt fabricate 100% din ceara pe baza de ulei de palmier natural. Acest ulei este obtinut prin zdrobirea partii carnoase care inconjoara samburele (un ciorchine de palmier poate avea intre 1000 si 3000 de fructe ce sunt formate din samburi si o parte carnoasa). Lumanarile din ceara pe baza de ulei de palmier, sunt concepute pentru a arde complet și curat. Caracterul natural al uleiului de palmier ce este ca baza  pentru ceara, da lumanarilor noastre un aspect unic, frumos și cristalizat de care te vei indragosti!
Lumanarile noastre au ardere lunga si de inalta calitate. In plus, ceara de palmier retine și disipa aromele mai bine, iar parfumul ramane puternic pe toata durata arderii lumanarii. Rezista la topire în lunile calde de vara, deoarece ceara de palmier are o valoare mai mare al punctului de topire comparativ cu parafina sau soia. Lumanarile noastre au durata lunga de ardere!
Ceara din ulei de palmier este ecologica. Fructele de palmier, utilizate pentru a face uleiul de palmier, sunt recoltate fara a deteriora copacii astfel incat acestia isi continua ciclul de viata. Ceara din ulei de palmier este complet biodegradabila și devine cunoscuta sub numele de "ceara de lumanare a viitorului". Incercati lumanarile noastre și nu va veti intoarce la alte tipuri de lumanari de ceara

Once you go Mia Bella's , you never go back ! :) 

Puteti vizita oricand magazinul online la adresa : Magazin lumanari parfumate

 











Toamna se numara bobocii, sau mai bine zis superbloggerii si postarile acestora. M-am inscris la #superblog la indrumarea surorii mele, participanta in editiile trecute. Mi-ar face placere sa ajung printre finalisti, chiar daca sunt la inceput de drum, entuziasmata si incantata de etapele ce vor urma.
 #superblog2019

vineri, 15 martie 2019

Un vis mort

Am visat sa deschid o afacere..in Romania, tara mea, frumoasa mea tara....

Prin 2018 ..undeva in ianuarie, stand la biroul meu corporatist , lucrand cu bucurie la task-urile zilei , m-a pocnit o idee ( apropo de idei , prin scoala generala eram prezenta la diverse activitati extra, si la un moment dat m-am intalnit in cadrul unei activitati cu directorul din acea perioada care mi-a spus ca numai idiotii au idei, eram doar un copil de 10 ani..,cu toate astea am continuat sa am idei chiar si in ziua de azi ) .
Ideea mea era sa deschid un centru pentru copii, o cresa . De ce? Pentru ca imi plac copii si imi ziceam ca e mare nevoie de un astfel de centru la mine in cartier . Asa ca mi-au pus toate sperantele in acest proiect , m-am imprumutat , am lucrat la buget, am fost consiliata de catre firma colaboratoare , am visat , stiam cum va arata fiecare camera , fiecare patut, cum va decurge o zi la cresa , ma vedeam acolo, simteam, auzeam rasetele copiilor la joaca , linistea parintilor era evidenta cand veneau sa isi recupereze copilasii dupa o zi de munca . Aveam incredere intr-un sistem , aveam incredere in Start-up Nation ....

Acum am ramas dezamagita , falimentata , indatorata catre cei care m-au imprumutat si contabil...

DE CE?

Pentru ca am promis 3 locuri de munca si trebuia sa am minim 4, pentru ca am depus proiectul pentru Bucuresti, si acesta a fost exclus de la programul de finantare , nu mi s-a acordat nici macar sansa sa intru la evaluare , cu un start-up necesar zonei in care locuiesc...unde altundeva sa gasesc eu 200.000 lei sa incep afacerea . In proiect aveam trecute 3 locuri de munca, in realitate erau peste 10 , poate am fost consiliata prost ....poate e de vina sistemul...dar...

visul meu e mort !

Multumesc celor care au decis sa scoata Bucurestiul din plan , multumesc tuturor celor care mi-au ucis visul!


vineri, 8 martie 2019

LA MULTI ANI!

O primavara frumoasa doamnelor si domnisoarelor!


La multi ani femeie! La multi ani mami! La multi ani noua , cele care facem lumea mai frumoasa!