Surpiza sotului !
Din cand in cand sotul meu imi mai face si surprize, cam rar ce-i drept, dar cand le face, le face!
Cum suntem amandoi pofticiosi si gurmanzi, s-a gandit la o reteta, s-o numim mexicana.
Nu am avut voie sa intru in bucatarie pe toata durata procesului de creatie pentru a nu deranja maestrul bucatar.
Asteptarea a luat sfarsit si iata rezultatul.
Sotiorul meu m-a surprins cu o portie savuroasa de tortilia prajita, nuggets de pui facuti in casa, ardei iute si crema de branza (a fost la un pas de a recrea celebrul sos de branza care il primeste pe chipsurile de la cinematograf).
luni, 23 septembrie 2019
Rhea - sora lui Ares
Manipulare la puterea a doua ?!? Da, nu era de ajuns Ares, asa ca am hotarat sa ii cautam o sora, o partenera de joaca si am gasit-o la Targoviste. Am dat sfoara-n tara ca ii cautam partener de joaca lui Aresica pe facebook si asa am ajuns la un anunt despre o catelusa frumusica, abandonata cine mai stie pe unde, salvata din adapostul public de catre niste oameni cu suflet mare.
Rhea a ajuns in familie in iarna anului 2018 si de atunci suntem o echipa...de puturosi ! Credeati ca se joaca toata ziua, pana obosesc si stau cu limbutele scoase? Asa credeam si eu, dar am dat tot de o puturoasa, comportament identic cu cel al lui Ares, nu iesim daca e frig sau daca ploua, cersit cu ochii umezi pana imi scapa bucatica din gura 😂.
Aventura nu s-a oprit aici, am avut si necazuri cu catelusa, deoarece nu fusese sterilizata bine in adapost, am constat ca a intrat in perioada "fertila" si a innebunit masculul pe langa ea. Toate s-au rezolvat cu bine datorita unui medic veterinat extraordinar, care dupa 3 ore de operatie a salvat catelusa de la o infectie mortala.
Acum e totul bine, am doi beagli in casa, unul mai putoare decat celalalt !
Ea este Rhea :
Manipulare la puterea a doua ?!? Da, nu era de ajuns Ares, asa ca am hotarat sa ii cautam o sora, o partenera de joaca si am gasit-o la Targoviste. Am dat sfoara-n tara ca ii cautam partener de joaca lui Aresica pe facebook si asa am ajuns la un anunt despre o catelusa frumusica, abandonata cine mai stie pe unde, salvata din adapostul public de catre niste oameni cu suflet mare.
Rhea a ajuns in familie in iarna anului 2018 si de atunci suntem o echipa...de puturosi ! Credeati ca se joaca toata ziua, pana obosesc si stau cu limbutele scoase? Asa credeam si eu, dar am dat tot de o puturoasa, comportament identic cu cel al lui Ares, nu iesim daca e frig sau daca ploua, cersit cu ochii umezi pana imi scapa bucatica din gura 😂.
Aventura nu s-a oprit aici, am avut si necazuri cu catelusa, deoarece nu fusese sterilizata bine in adapost, am constat ca a intrat in perioada "fertila" si a innebunit masculul pe langa ea. Toate s-au rezolvat cu bine datorita unui medic veterinat extraordinar, care dupa 3 ore de operatie a salvat catelusa de la o infectie mortala.
Acum e totul bine, am doi beagli in casa, unul mai putoare decat celalalt !
Ea este Rhea :
Ares - catelul minune
Ares a ajuns in viata mea in 2016, avea 3 ani, era slabut, cuminte, ticalos, manipulator . Un ingeras de catel din rasa beagle. Auzisem numai lucruri rele despre beagli, ca sunt razbunatori, mancaciosi si foarte puturosi. ASA ESTE! 😂😂😂 Un razbunator, daca nu ii fac pe plac, gaseste el ce sa mai roada, sau imi scoate hainele din dulap ( cum a facut cand am plecat la mare fara el ), mancacios, dar cu pretentii, nu haleste orice, puturos este prea putin spus, eu nu am mai intalnit catel care sa refuze sa iasa la plimbare pentru ca este frig sau pentru ca ploua.
Il iubesc asa cum este pentru ca stie cand sunt trista, vine si se cuibareste langa mine sau imi arunca jucariile lui, sau cand ajung acasa dupa o zi extenuanta si singura lui bucurie este ca m-am intors . Daca nu ati trait pana acum iubirea neconditionata , va recomand sa adoptati un beagle.
El este Ares :
Ares a ajuns in viata mea in 2016, avea 3 ani, era slabut, cuminte, ticalos, manipulator . Un ingeras de catel din rasa beagle. Auzisem numai lucruri rele despre beagli, ca sunt razbunatori, mancaciosi si foarte puturosi. ASA ESTE! 😂😂😂 Un razbunator, daca nu ii fac pe plac, gaseste el ce sa mai roada, sau imi scoate hainele din dulap ( cum a facut cand am plecat la mare fara el ), mancacios, dar cu pretentii, nu haleste orice, puturos este prea putin spus, eu nu am mai intalnit catel care sa refuze sa iasa la plimbare pentru ca este frig sau pentru ca ploua.
Il iubesc asa cum este pentru ca stie cand sunt trista, vine si se cuibareste langa mine sau imi arunca jucariile lui, sau cand ajung acasa dupa o zi extenuanta si singura lui bucurie este ca m-am intors . Daca nu ati trait pana acum iubirea neconditionata , va recomand sa adoptati un beagle.
El este Ares :
Lumanari parfumate Mia Bella's
De ce am ales sa colaborez cu Mia Bella's , respectiv Lumanari cu stil ( reprezentantul juridic din Romania) ?
Ador parfumul de camera, betisoare , aromaterapie si cam tot ce tine de dorinta de a aduce un miros frumos in camera . Cred ca se intampla prin ianuarie, cand am luat legatura pentru prima data cu reprezentantul din tara , si singurul importator al acestor minunate lumanari . Minunate pentru ca isi pastreaza mirosul emanat de la inceput pana la sfarsit !
pe scurt :
Lumanarile
noastre
sunt
fabricate 100% din ceara pe baza de ulei de palmier natural. Acest
ulei
este
obtinut
prin
zdrobirea
partii
carnoase
care inconjoara
samburele
(un ciorchine
de palmier poate
avea
intre
1000 si
3000 de fructe
ce
sunt
formate
din samburi
si
o parte
carnoasa).
Lumanarile
din ceara
pe
baza
de ulei
de palmier, sunt concepute
pentru
a arde
complet
și
curat.
Caracterul
natural al uleiului
de palmier ce
este
ca baza
pentru
ceara,
da lumanarilor
noastre
un aspect unic,
frumos
și
cristalizat
de care te
vei
indragosti!
Lumanarile
noastre
au ardere
lunga
si
de inalta
calitate.
In plus, ceara
de palmier retine
și
disipa
aromele
mai
bine, iar
parfumul
ramane
puternic
pe
toata
durata
arderii
lumanarii.
Rezista
la topire
în
lunile
calde
de vara,
deoarece
ceara
de palmier are o valoare mai mare al punctului
de topire
comparativ
cu parafina
sau
soia.
Lumanarile
noastre
au durata
lunga
de ardere!
Ceara din ulei de palmier este
ecologica.
Fructele
de palmier, utilizate pentru
a face uleiul
de palmier, sunt recoltate
fara
a deteriora
copacii
astfel
incat
acestia
isi
continua ciclul
de viata.
Ceara
din ulei
de palmier este
complet
biodegradabila
și
devine
cunoscuta
sub numele
de "ceara
de lumanare
a viitorului".
Incercati
lumanarile
noastre
și
nu va
veti
intoarce
la alte
tipuri
de lumanari
de ceara.
Once you go Mia Bella's , you never go back ! :)
Puteti vizita oricand magazinul online la adresa : Magazin lumanari parfumate
Toamna se numara bobocii, sau mai bine zis superbloggerii si postarile acestora. M-am inscris la #superblog la indrumarea surorii mele, participanta in editiile trecute. Mi-ar face placere sa ajung printre finalisti, chiar daca sunt la inceput de drum, entuziasmata si incantata de etapele ce vor urma.
#superblog2019
vineri, 15 martie 2019
Un vis mort
Am visat sa deschid o afacere..in Romania, tara mea, frumoasa mea tara....
Prin 2018 ..undeva in ianuarie, stand la biroul meu corporatist , lucrand cu bucurie la task-urile zilei , m-a pocnit o idee ( apropo de idei , prin scoala generala eram prezenta la diverse activitati extra, si la un moment dat m-am intalnit in cadrul unei activitati cu directorul din acea perioada care mi-a spus ca numai idiotii au idei, eram doar un copil de 10 ani..,cu toate astea am continuat sa am idei chiar si in ziua de azi ) .
Ideea mea era sa deschid un centru pentru copii, o cresa . De ce? Pentru ca imi plac copii si imi ziceam ca e mare nevoie de un astfel de centru la mine in cartier . Asa ca mi-au pus toate sperantele in acest proiect , m-am imprumutat , am lucrat la buget, am fost consiliata de catre firma colaboratoare , am visat , stiam cum va arata fiecare camera , fiecare patut, cum va decurge o zi la cresa , ma vedeam acolo, simteam, auzeam rasetele copiilor la joaca , linistea parintilor era evidenta cand veneau sa isi recupereze copilasii dupa o zi de munca . Aveam incredere intr-un sistem , aveam incredere in Start-up Nation ....
Acum am ramas dezamagita , falimentata , indatorata catre cei care m-au imprumutat si contabil...
DE CE?
Pentru ca am promis 3 locuri de munca si trebuia sa am minim 4, pentru ca am depus proiectul pentru Bucuresti, si acesta a fost exclus de la programul de finantare , nu mi s-a acordat nici macar sansa sa intru la evaluare , cu un start-up necesar zonei in care locuiesc...unde altundeva sa gasesc eu 200.000 lei sa incep afacerea . In proiect aveam trecute 3 locuri de munca, in realitate erau peste 10 , poate am fost consiliata prost ....poate e de vina sistemul...dar...
visul meu e mort !
Multumesc celor care au decis sa scoata Bucurestiul din plan , multumesc tuturor celor care mi-au ucis visul!
Am visat sa deschid o afacere..in Romania, tara mea, frumoasa mea tara....
Prin 2018 ..undeva in ianuarie, stand la biroul meu corporatist , lucrand cu bucurie la task-urile zilei , m-a pocnit o idee ( apropo de idei , prin scoala generala eram prezenta la diverse activitati extra, si la un moment dat m-am intalnit in cadrul unei activitati cu directorul din acea perioada care mi-a spus ca numai idiotii au idei, eram doar un copil de 10 ani..,cu toate astea am continuat sa am idei chiar si in ziua de azi ) .
Ideea mea era sa deschid un centru pentru copii, o cresa . De ce? Pentru ca imi plac copii si imi ziceam ca e mare nevoie de un astfel de centru la mine in cartier . Asa ca mi-au pus toate sperantele in acest proiect , m-am imprumutat , am lucrat la buget, am fost consiliata de catre firma colaboratoare , am visat , stiam cum va arata fiecare camera , fiecare patut, cum va decurge o zi la cresa , ma vedeam acolo, simteam, auzeam rasetele copiilor la joaca , linistea parintilor era evidenta cand veneau sa isi recupereze copilasii dupa o zi de munca . Aveam incredere intr-un sistem , aveam incredere in Start-up Nation ....
Acum am ramas dezamagita , falimentata , indatorata catre cei care m-au imprumutat si contabil...
DE CE?
Pentru ca am promis 3 locuri de munca si trebuia sa am minim 4, pentru ca am depus proiectul pentru Bucuresti, si acesta a fost exclus de la programul de finantare , nu mi s-a acordat nici macar sansa sa intru la evaluare , cu un start-up necesar zonei in care locuiesc...unde altundeva sa gasesc eu 200.000 lei sa incep afacerea . In proiect aveam trecute 3 locuri de munca, in realitate erau peste 10 , poate am fost consiliata prost ....poate e de vina sistemul...dar...
visul meu e mort !
Multumesc celor care au decis sa scoata Bucurestiul din plan , multumesc tuturor celor care mi-au ucis visul!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)





